Cerkiew w Gorajcu

Cerkiew pw. Narodzenia NMP w Gorajcu z 1586 roku. Druga najstarsza drewniana cerkiew w Polsce, jest oddalona tylko koło 20 km od tej z Radruża. Warto tam wstąpić, gdyż cerkiew ma oryginalne wyposażenie, oraz niezwykle cenny ikonostas naścienny.

Zobacz wideo z Gorajca:

Możliwości zwiedzania:

W miesiącach letnich (lipiec-wrzesień) przy cerkwi działa dyżur przewodnicki. Istnieje wtedy możliwość zwiedzenia świątyni od środka i wysłuchania opowieści przewodnika. Zwiedzanie jest bezpłatne, można złożyć dobrowolny datek na opiekę nad cerkwią. U przewodnika można też zakupić pamiątki (pocztówki, foldery) oraz uzyskać informację o pobliskich atrakcjach turystycznych i wydarzeniach kulturalnych. Najlepiej umówić się wcześniej, dzwoniąc pod numer 510 820 855. Informacje o zwiedzaniu cerkwi można uzyskać także w znajdującym się naprzeciwko świątyni Ośrodku Wypoczynkowym Chutor Gorajec (podczas sezonu czynne pole namiotowe).
Poza sezonem, można zwiedzić cerkiew w środku (niestety bez przewodnika) po uprzednim umówieniu się telefonicznym (667 173 765, 796 066 587 16, 631 10 06). Od wiosny przy cerkwi czynny będzie parking z możliwością postoju autokaru i kilkunastu samochodów. W każdą niedzielę o 8.00 w świątyni odbywa się nabożeństwo rzymskokatolickie.

Niedługo więcej informacji na stronie: www.cerkiew.gorajec.info

Dojazd do cerkwi w Gorajcu z Horyńca:


Pokaż Droga do Gorajca na większej mapie